The Hon. Danny Pearson

Assistant Treasurer Minister for Regulatory Reform Minister for Government Services Minister for Housing More information
Danny Pearson

Meet Danny

Before entering Parliament, Danny worked as a consultant, ministerial advisor and Opposition adviser.

Danny believes in the institution of the Parliament. This, and his passion for the labour movement, prompted to run for Parliament.

The priorities Danny has for his community are to build a better community in Essendon, supporting all residents equally.

Danny’s vision for Victoria’s future is that it is a place where everyone is treated fairly, and justice is paramount.

The area of public policy that he is most passionate about is economic policy.

View chamber seat

Appointments

  • Assistant Treasurer since June 2020

  • Minister for Regulatory Reform since June 2020

  • Minister for Government Services since June 2020

  • Minister for Housing since June 2022

  • Minister for Creative Industries September 2020 - June 2022

Positions

  • Parliamentary Secretary to the Premier December 2018 - June 2020

Committee Memberships

Allowances and Budget Reports

Register of Interest

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.

Postal address

PO Box 605 Moonee Ponds VIC 3039

Ministerial office

Contact the ministerial office about this member's portfolio.