Ms Michaela Settle

Michaela Settle

Meet Michaela

Michaela has lived in regional Victoria for most of her life and is a proud single mum of two amazing young men, Sam and Alex.

She owned and operated her family’s sheep in Ararat farm for over a decade and, after reskilling at TAFE, worked at Ballarat Community Health where she witnessed every day the challenges faced by our community and the wonderful people who are dedicated to empowering others to take control of their lives.

In November 2018 she was elected as the State Member for Buninyong. She is passionate about preserving the qualities that make regional cities and towns so close knit, while ensuring there are all the facilities, services and infrastructure that capital cities enjoy.

Her priority is to deliver great outcomes for the whole of our community, particularly in the areas of infrastructure, education, health, roads and jobs. She is a passionate member of the Daniel Andrews Labor Government and believes they have the policies to make our state an even better place to live.

She is passionate about reducing the impact of Gambling on our community and making sure we have enough Mental Health services close to home.

View chamber seat

Positions

  • Secretary of the Party forming the Government January 2022 - November 2022

  • Government Whip in the Legislative Assembly August 2022 - November 2022

Committee Memberships

Allowances and Budget Reports

Register of Interest

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.