Ms Ingrid Stitt

Minister for Workplace Safety Minister for Early Childhood and Pre-Prep More information
Ingrid Stitt

Meet Ingrid

Before entering Parliament, Ingrid fought for low paid workers across the private and public sectors. She was Secretary for the Victorian Branch of the Australian Services Union between 2004 and 2018.

Ingrid's family has lived in Melbourne's west for more than 20 years. She wants to ensure it remains a great place to live, work and raise a family. This is what prompted her to run for Parliament.

The priorities Ingrid has for her community are to ensure all families have access to world class public hospitals, schools, early learning facilities, public transport and roads. She is also deeply committed to supporting the growth of safe and secure local jobs in Melbourne’s growing western suburbs, and ensuring that vulnerable community members have the support they need.

Ingrid's vision for Victoria’s future is that it is known as the best place in the world. She believes that we should provide every child with the knowledge and skills that will see them thrive throughout their lives.

The areas of public policy that she is most passionate about are education, quality local jobs, housing and workplace safety.

View chamber seat

Appointments

  • Minister for Workplace Safety since September 2020

  • Minister for Early Childhood and Pre-Prep since June 2022

  • Minister for Early Childhood September 2020 - June 2022

Positions

  • Government Whip in the Legislative Council December 2018 - October 2020

Committee Memberships

Allowances and Budget Reports

Register of Interest

Electorate office

Contact the electorate office for matters about your community.

Ministerial office

Contact the ministerial office about this member's portfolio.